Projekty praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus +, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, zakładają nie tylko zdobywanie wiedzy zawodowej w krajach Europy, w odmiennych warunkach kultury zawodowej, sposobu kształcenia młodych ludzi i kontroli osiąganych postępów wiedzy i umiejętności, ale zakładają także zdobywanie nowych doświadczeń społecznych. Rozumie się przez to realizowanie celów programu kulturalnego, czyli poznawanie zabytków, tradycji, obiektów kultury, historii i sztuki kraju goszczącego.   

W weekend grupa beneficjentów programu skorzystała z oferty przygotowanego programu kulturalnego. W sobotę odbył się wyjazd do Berlina i zwiedzanie kilku sztandarowych obiektów turystyczno-kulturalnych, czyli zwiedzanie kopuły Reichstagu, Bramy Brandenburskiej, Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, Placu Poczdamskiego, Wieży Kollhoff z punktem widokowym na panoramę Berlina. Nie zabrakło także czasu na wizytę w Sony Center oraz Podstamer Platz Arkaden. Berlin to także miasto wielu muzeów. Ze względu na ograniczenia czasowe wybrano jedno. Wybór padł na Muzeum Historii Naturalnej, do którego młodzież przejechała się metrem, dla niektórych była to pierwsza taka możliwość.
W niedzielę grupa z opiekunem wybrała się do Podstamu, aby podziwiać przyrodę oraz dzieła architektury i dorobku kulturowego ostatnich władców pruskich. Zwiedzono Nowy Pałac z przewodnikiem, park Sanssouci, gdzie był czas na relaks i posiłek oraz opalanie w pięknym otoczeniu kwitnących rododendronów a także spacer do Pałacu Sannsouci oraz przejście Bramą Podstamską do Dzielnicy Holenderskiej aby kupić pamiątki i zjeść obiad.
W ramach programu kulturalnego zapewniono młodzieży także w poniedziałek wyjazd do Neuzelle. Znajduje się tam urokliwy Klasztor z muzeum i pięknymi ogrodami oraz historyczny browar założony przez mnichów, których receptury ważenia piwa są stosowane do dziś. Zwiedzanie browaru było kolejnym punktem programu, ale bez degustacji.

Anna Kozelan-Baranowska