Szkoła nasza przyłączyła się do uroczyście zainaugurowano 13 kwietnia 2008 roku na Cmentarzu Poległych w Radzyminie programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej pan Lech Kaczyński, pieczę medialną sprawuje Rzeczpospolita.

W planie jest posadzenie 21 473 dębów na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Postanowiliśmy nie zapomnieć o naszej trudnej i często smutnej historii. Katyń, Starobielsk, Ostaszków, Miednoje, Charków to miejsca pamięci po więzionych i pomordowanych oficerach, lekarzach, nauczycielach, prawnikach, artystach, dyplomatach. Ta pamięć po zamordowanych „strzałem w tył głowy” kazała nam przystąpić do programu.

Na terenie szkolnego ogrodu posadziliśmy dwa dęby. Jeden z nich jest na pamiątkę pułkownika Zygmunta Platonoff-Platera. Drugi upamiętnia postać pułkownika Tadeusza Praussa. Obok dębów wkopaliśmy tabliczki informujące o tym, komu dęby są poświęcone.

Oprócz posadzenia „dębów pamięci” zgłębiamy wiedzę o postaciach, które dęby upamiętniają. Udało nam się dotrzeć do życiorysu Zygmunta Platonoff – Platera. To żołnierz Pierwszej Kadrowej, który u boku Józefa Piłsudskiego walczył o niepodległą Polskę. W Drugiej Rzeczpospolitej podporządkował swoje życie zawodowi żołnierza i Polsce. Rosjanie odebrali Mu życie na „nieludzkiej ziemi” w Katyniu w 1940 roku.

Przed nami odkrywanie tajników życia pułkownika Tadeusza Praussa.

Mamy nadzieję, że o „naszych bohaterach” nie zapomną również przyszłe pokolenia naszych uczniów, bo dęby nie pozwolą zapomnieć.

Anna Balicka